Přemýšlet o bydlení ekologicky se vyplácí

3. 1. 2017, Klára Beščecová

Parta pětadvaceti vysokoškolských studentů z technické univerzity v Götenborgu se rozhodla minimalizovat náklady na bydlení. Jak? Společně se zabydleli v nízkoenergetickém projektu Halo s cílem výrazně ušetřit za elektřinu a teplo. Jak se jim to povedlo? Inspirujte se dobrým nápadem využívajícím solární panely na střeše a další triky i pro vlastní bydlení.

 

Bydlete moderně. Ekologicky.
V roce 2012 se švédští studenti pustili do společného projektu v oblasti komunitního a ekologického bydlení, který dostal název Halo. Klasické přednosti společného bydlení v něm zůstaly zachovány, jeho forma se ale oproti nejběžnější podobě spolužití v bytech podstatně proměnila. Halo totiž představuje prototyp energeticky úsporného domku, který je poháněný solární energií, navíc s nízkými tepelnými ztrátami.

Ochranná ulita ze solárních panelů
Název jednopatrového domku o rozloze 70 m² se odvíjí od jeho kruhového půdorysu. Halo, zkratka pro halové jevy, odkazuje na optické úkazy v podobě kruhů či prstenců, které je možné vidět kolem Slunce. Přes samotný kruhový dům výrazně přečnívá střecha obložená solárními kolektory, která vyvolává dojem ochranné ulity. A částečně tak i skutečně funguje, protože chrání venkovní terasu před deštěm a silným větrem.

Pracujte chytře s prostorem
Vnitřní prostory jsou rozloženy kolem středobodu domu, jímž je kuchyně navazující na technické zázemí a koupelnu, jediné dvě místnosti, které jsou od zbylého prostoru odděleny zdmi. Zbytek funkčních zón se rozkládá kolem nich a plynule na sebe navazuje.
V první řadě najdeme v domě jídelnu se stolem až pro osm osob a společenský prostor. V Halo ho tvoří pokoj vybavený pohovkou, obývací stěnou s televizí a čtyřmi řadami integrovaných žebříkových stupínků, které na první pohled vypadají jako obyčejné police.
Nájemníci je mohou využívat k odkládání věcí, primárně ale slouží jako přístupy ke každé ze čtyř oddělených postelí. Kvůli úspoře místa jsou vyvýšeny dva a půl metru nad zem. Dvě postele jsou umístěny do mezipatra nad technickou místností a koupelnou, zbylá dvě místa pro spaní skrývají v prostoru pod sebou dva pracovní koutky s psacími stoly a skříněmi.

Ekologický aspekt na prvním místě
Dům Halo dokáže ze slunečního záření vyrobit dostatek elektrické energie pro veškerý svůj provoz. Zároveň je vybaven rekuperací tepla a tepelným čerpadlem pro ohřev vody a vytápění objektu. Jeho součástí je také klimatizace či odvlhčovač vzduchu. 
Jako motivace pro vytvoření netradičního studentského domku zafungovala touha švédských studentů zúčastnit se mezinárodní soutěže Solar Decathlon. Její pořadatel, ministerstvo energetiky Spojených států, se touto formou snaží povzbudit mladé architekty z celého světa, aby vymýšleli a stavěli ekologické solární stavby, a tím přispěli k rozvoji udržitelné architektury.

Nízkoenergetické domy jsou úžasnou alternativou klasického bydlení. Nabízejí minimální náklady na svůj provoz a svou estetikou mnohdy převyšují obvyklý standard bydlení. Pokud byste měli o nízkoenergetický dům zájem, kontaktujte poradce ČMSS, který vám rád pomůže vyřešit finanční stránku věci.


Foto: Team Sweden

Napište nám

Zanechte nám své kontaktní údaje a my se vám v nejbližší době nezávazně ozveme.

Všechny položky jsou povinné.

Napište nám

Zanechte nám své kontaktní údaje a my se vám v nejbližší době nezávazně ozveme.

Všechny položky jsou povinné.

Informace zde obsažené nejsou nabídkou (návrhem na uzavření smlouvy) ani veřejným příslibem ČMSS. K získání a využití uvedených produktů a služeb je třeba uzavřít s ČMSS smlouvu a splnit podmínky uvedené ve smlouvě.
ČMSS není povinna smlouvu uzavřít. 2018 © Českomoravská stavební spořitelna, a.s.